Jak mogliście dowiedzieć się z naszych poprzednich wpisów, rekuperacja ma bardzo wiele zalet, które realnie wpływają na jakość życia mieszkańców. Niestety czasem zdarza się tak, że to co miało być naszym wybawieniem, staje się naszym przekleństwem. Właśnie z taką sytuacją możemy się spotkać, gdy system rekuperacji zostanie zainstalowany w nieprawidłowy sposób. Dziś opowiemy Wam o najczęstszych błędach, które mogą zaburzyć pracę rekuperacji.

Zły projekt lub jego brak

System rekuperacji to poważna inwestycja. W założeniu powinna nam służyć przez wiele lat. Żeby tak się stało, powinien być wykonany solidny projekt. Spontaniczność przy zakładaniu rekuperacji nie popłaca… Źle zaplanowana instalacja może zmniejszyć wydajność urządzeń i sprawić, że cały system nie będzie działać tak jak powinien.

Łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną

W przypadku wentylacji więcej nie oznacza lepiej. Posiadanie w jednym budynku zarówno wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej nie sprawi, że będzie on lepiej wentylowany. Wręcz przeciwnie. Jeżeli więc decydujesz się na system rekuperacji, musisz pamiętać o dokładnym uszczelnieniu i zaślepieniu kanałów wentylacji grawitacyjnej. W przeciwnym razie działanie rekuperacji nie będzie miało efektu. W związku z tym w kuchni zdecyduj się na pochłaniacz zamiast okapu.

Brak szczelnych okien

Jeżeli planujesz założenie systemu rekuperacji, to ważne jest dokładne uszczelnienie domu i zminimalizowanie starty ciepła. Jednym z częstszych miejsc, przez które ucieka ciepło są okna. Przy systemie rekuperacji powinny być one nowe i dobrze uszczelnione. Dobre uszczelnienie i izolacja sprawi, że system rekuperacji będzie pracował pełną mocą, a do Twojego domu nie trafią zanieczyszczenia z zewnątrz!

Nieprawidłowo dobrany kominek

Skoro już wspominamy o szczelności, to warto poruszyć kwestię współdziałania systemu rekuperacji i kominka. Podczas wyboru wkładu kominkowego, należy wybrać model o hermetycznej komorze spalania. Dlaczego to takie istotne? Tradycyjny kominek pobiera powietrze z wnętrza, w którym się znajduje. Takie działanie zaburzałoby cyrkulację powietrza w ramach działania systemu rekuperacji.

Nieprawidłowe wykonanie kanałów

Błędy w systemie rekuperacji mogą pojawić się również na etapie wyboru materiału na kanały wentylacyjne. Powinny mieć one odpowiednią średnice – źle dobrana średnica rur może spowodować hałaśliwe lub nieprawidłowe działanie instalacji. Błędem jest też zastosowanie elastycznych rurek do instalacji. Rurki tego typu mają nieregularną budowę, a w tych nierównościach mogą odkładać się zanieczyszczenia, mające negatywny wpływ na stan powietrza.

Powodzenie instalacji systemu rekuperacji w dużej mierze zależne jest od podejścia instalatorów. Rekuperacja to inwestycja na lata, dlatego warto wybrać specjalistów z doświadczeniem, którzy profesjonalnie i kompleksowo zajmą się projektem i montażem.