Klimatyzatory są urządzeniami cieszącymi się coraz większym zainteresowaniem ze względu na zmieniający się w ciągu roku klimat, najwyższą popularność zdobywając oczywiście w upalne dni. Na rynku dostępna jest bogata oferta klimatyzatorów, które różnią się między sobą nie tylko marką czy wyglądem, ale także wydajnością oraz zastosowaniem. Istnieje wiele różnych kryteriów, według których można podzielić klimatyzatory.

Charakterystyka poszczególnych rodzajów klimatyzatorów

Ścienne
Klimatyzatory ścienne to jednostki typu split, które łączą małe wymiary z dużą wydajnością i cichą pracą. Są instalowane na ścianie w odległości 10–30 cm od sufitu. Ich praca jest w pełni zautomatyzowana, zaś sterowanie odbywa się za pomocą bezprzewodowego pilota. Są to najpopularniejsze jednostki instalowane w biurach i mieszkaniach, gdyż charakteryzują się wyjątkową estetyką i bardzo atrakcyjną ceną. Dzięki ich wszechstronności praktycznie nie istnieją miejsca, w których nie można by ich zastosować.

Kasetonowe
Klimatyzatory kasetonowe to jednostki typu split, które instalowane są w przestrzeni sufitu podwieszanego. Taka lokalizacja umożliwia równomierne rozpowszechnianie chłodnego powietrza z centralnego punktu pomieszczenia. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada w dół wzdłuż ścian. To rozwiązanie eliminuje konieczność przeznaczenia określonego miejsca w pomieszczeniu na zainstalowanie wewnętrznej jednostki klimatyzatora.

Kanałowe
Klimatyzatory kanałowe to jednostki typu split, które umożliwiają centralną dystrybucję powietrza z jednego urządzenia do kilku pomieszczeń jednocześnie. Z zamontowanej w centralnym punkcie jednostki wyprowadzane są kanały, którymi powietrze rozprowadzane jest w kilka miejsc. Klimatyzator automatycznie ustawia temperaturę nawiewanego powietrza jako średnią temperatur z klimatyzowanych pomieszczeń. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie jednakowych parametrów powietrza bez konieczności indywidualnego sterowania pracą klimatyzatora w każdym z pomieszczeń. Zaletą systemu klimatyzacji kanałowej jest możliwość dokładnego rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniu.

Multisplit
Klimatyzatory multisplit mają budowę podobną do splitów, z tą różnicą, że do jednego agregatu zewnętrznego podłączonych jest kilka parowników, które można umieścić w różnych pomieszczeniach. Pracą tego typu klimatyzacji można sterować za pomocą pilotów – do każdej części wewnętrznej parownika jest osobny pilot. Dużą zaletą multisplitów jest to, że tylko jeden agregat potrzebny jest do obsługi wielu parowników, w związku z tym oszczędzamy miejsce na elewacji lub na dachu domu.