Wyobraź sobie, że wstajesz w słoneczny poranek. Promienie słońca delikatnie prześwitują przez zasłony. Wstajesz, otwierasz okna, by odetchnąć pełną piersią i wpuścić świeże powietrze… ale … no właśnie, jest jedno ale. Zamiast orzeźwiającego powietrza czeka nas konfrontacja ze smogiem. Co zatem robimy? Najczęściej zamykamy szczelnie wszystkie okna, żeby przypadkiem nawet najmniejsze zanieczyszczenie nie przedostało się do domu. Zdajemy sobie sprawę, że taką strategię przyjmują miliony osób. Niestety, zamiast chronić swoje rodziny, narażamy je na jeszcze większe niebezpieczeństwo…. Jak to możliwe? Wytłumaczymy Wam w dzisiejszym artykule.

Jak już wiecie z poprzednich artykułów z naszej Bazy Wiedzy, smog to jedno z poważniejszych zagrożeń. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza wpływa na nasz organizm i może być przyczyną wielu chorób – nie tylko układu oddechowego. To oczywiste, że boimy się wpuszczać tak szkodliwe substancje do domu. Jednak totalne uszczelnienie domu powoduje zaburzenie wentylacji (w przypadku wentylacji grawitacyjnej) – może ono nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

W naszych domach jest sporo wilgoci i pary wodnej. Wytwarzamy ją oddychając, susząc pranie, gotując – to nieuniknione. Zazwyczaj wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz kanałami wentylacyjnymi, lecz kiedy wentylacja nie pracuje tak jak powinna, cała para wodna, dwutlenek węgla i inne substancje, pozostają z nami.

Skutki złej wentylacji

Jakie są konsekwencje niedostatecznej wentylacji i kogo dotykają? Skutki niedostatecznej wentylacji podzielić można na te dotykające domowników, jak i zagrażające budynkowi. Niektóre z nich są bardzo szybko zauważalne, ale wiele objawów wcale nie jest takich oczywistych.

Wpływ złej wentylacji na budynek

O tym, ze wentylacja domu jest niewystarczająca, jego mieszkańcy najczęściej dowiadują się, gdy zauważają na szybach okiennych skraplającą się parę wodną. Jeżeli taki stan będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, to w ościeżach okiennych, pod parapetami, za meblami i w narożach pomieszczeń pojawi się grzyb. Drewniane elementy w pomieszczeniach – meble, panele, boazeria, parkiet – będą pęcznieć i ulegną deformacji. W dalszej perspektywie, wilgoć która przez lata wnika w ściany, niszczy je i powoduje poważne uszkodzenia konstrukcji budynku.

Jak zła wentylacja zagraża mieszkańcom?

Nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja negatywnie wpływa także na domowników. Jednym z objawów, który zwykle nie jest kojarzony z wentylacją, jest chroniczne zmęczenie, a także bóle i zawroty głowy. Nadmiernie gromadząca się wilgoć w pomieszczeniach powoduje również podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła. Jednymi z najpoważniejszych skutków są alergie skórne oraz astma!