Jeżeli śledzicie nasz blog, to pewnie już wiecie, jak ważna jest rola wentylacji w budynku. Brak prawidłowo działającego systemu wentylacji może mieć katastrofalne skutki zarówno dla konstrukcji domu, jak i dla jego mieszkańców. Rekuperacja jest jednym z lepszych rozwiązań, jeżeli chodzi o wentylację, jednak wciąż żywy jest mit o wysokich kosztach tego rozwiązania. W konsekwencji decyzja o montażu rekuperacji często odkładana jest na później, kiedy już będziemy mieć za sobą największe wydatki związane z budową i wykończeniem domu… Kiedy tak naprawdę powinniśmy zacząć planować montaż rekuperacji? Jaki moment jest najlepszy, by zdecydować się na ten rodzaj wentylacji? I czy rzeczywiście można odłożyć instalowanie rekuperacji na sam koniec?

Do prawidłowego działania systemu rekuperacji niezbędny jest nie tylko specjalistyczny osprzęt, ale i system kanałów wentylacyjnych, którymi świeże i zużyte powietrze będzie transportowane. Jednak kanały używane w systemie rekuperacji różnią się od tych wykorzystywanych do wentylacji grawitacyjnej. To jeden z powodów, dla których o rekuperacji warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku lub na początku budowy. Wówczas można uniknąć budowy części kominów wentylacyjnych.

Etap I – montaż kanałów wentylacyjnych

Prace związane z instalowaniem rekuperacji można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich powinien być przeprowadzony, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym zamkniętym – jeszcze przed wylewkami i tynkami. Najlepiej wtedy, kiedy wykonywane są wszelkie instalacje. W tym etapie przeprowadzany jest montaż kanałów wentylacyjnych, wykonuje się odwierty w stropach na piony oraz anemostaty wywiewne  i nawiewne. Rozłożenie kanałów wentylacyjnych, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym, pozwala znacznie zmniejszyć koszty. Jeżeli odłożymy to na późniejszy czas – gdy dom będzie już wykończony – musimy liczyć się z przymusowym remontem.

Etap II – montaż rekuperatora

Etap drugi to zakup i montaż rekuperatora, a także m. in. kratek czerpni, wyrzutni oraz anemostatów. Możemy, a w zasadzie powinniśmy zostawić montowanie tych elementów na moment, gdy w budynku zakończą się wszelkie mokre i pylące prace.

Do wcześniej wykonanej instalacji rekuperator podłączony jest za pomocą specjalnych tłumiących przyłączy. Należy pamiętać żeby zarówno kanały wentylacyjne jak i sam rekuperator znajdował się w przestrzeni ocieplonej budynku, gdzie temperatura nie spada poniżej +5st. C, nawet podczas silnych mrozów.

Możliwość późniejszego zakupu i montażu rekuperatora umożliwia rozłożenie kosztu inwestycji w czasie. Jednak warto wiedzieć, że jeżeli zbyt długo będziemy odwlekać czas zakupu rekuperatora, budynek może nie przejść odbioru technicznego.

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat montażu rekuperacji? Zapraszamy do kontaktu! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy najlepsze rozwiązanie.