Systemy wentylacji mechanicznej są drogie w użyciu – fałsz

Wydawać się może, że wentylacja grawitacyjna jest znacznie tańsza w eksploatacji niż rekuperacja. Wymaga ona jednorazowego nakładu środków na etapie budowy, a później eksploatacja jej jest zerowa. W przypadku rekuperacji, koszty użytkowania są widoczne – do jej działania niezbędna jest energia elektryczna. Co prawda centrala wentylacyjna zużywa niedużo energii (najnowsze modele posiadają energooszczędne wentylatory, które znacznie zmniejszają pobór energii elektrycznej), ale nie zmienia to faktu, że jest ona potrzebna do jej prawidłowego działania. Niewiele osób nie bierze jednak pod uwagę utratę ciepła, jaka ma miejsce w przypadku wietrzenia mieszkań, co jest konieczne przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej. Świeże powietrze trzeba ponownie ogrzać. Gdy posiadamy rekuperację, duża część ciepła jest odzyskiwana. Oszczędność z tego tytułu niweluje zupełnie koszty zużytej energii elektrycznej.

Trzeba ciągle kontrolować działanie rekuperacji – fałsz

Obsługa rekuperacji nie jest bardziej czasochłonna i kłopotliwa niż większości sprzętów jakimi posługujemy się na co dzień. Większość urządzeń jest wyposażona w systemy sterowania, ułatwiające nadzór pracy całej rekuperacji. W prostszych rodzajach urządzeń obsługa ogranicza się do włączenia i wyłączenia rekuperacji. Te bardziej zaawansowane systemy umożliwiają dostosowanie trybu pracy do pory dnia. Jedyne o czym trzeba pamiętać to systematyczna wymiana i konserwacja filtrów, o czym te bardziej zaawansowane modele central również przypominają (informacja wyświetla się na sterowniku). Podsumowując można stwierdzić, że obsługa urządzeń zastosowanych w rekuperacji (central wentylacyjnych/ rekuperatorów) jest intuicyjna i nie wymaga naszej stałej kontroli.

Wentylacja mechaniczna jest niekorzystna dla alergików – fałsz

Oskarżanie rekuperacji o rzekomy szkodliwy wpływ na alergików jest zupełnie bezpodstawne. Rekuperacja jest wręcz wskazana dla osób cierpiących na alergię, a temat ten szerzej omówiliśmy we wcześniejszym artykule. Tak naprawdę dobra wentylacja jest kluczowa dla dobrego samopoczucia alergików. Pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Przez cały czas działania systemu rekuperacji, powietrze jest filtrowane i oczyszczane z kurzu, roztoczy i innych alergenów, które występują w naszych domach. Zastosowanie specjalistycznych filtrów klasy F7, F8 gwarantuje totalną ochronę przed alergenami z zewnątrz, takimi jak pyłki roślin. Warunkiem koniecznym, jaki należy spełnić, by rekuperacja była w pełni bezpieczna dla alergików, jest regularne jej czyszczenie i wymiana filtrów. Takie prace powinny być przeprowadzane średnio co pół roku.

System rekuperacji uniemożliwia tradycyjne wietrzenie – fałsz

Posiadanie rekuperacji nie przekreśla możliwości normalnego wietrzenia, poprzez otwieranie okien. Jednak wymiana powietrza za pomocą rekuperatora jest efektywniejsza. Wiosną i latem zapobiega przedostawaniu się alergenów do pomieszczeń. Jesienią i zimą korzystanie z wentylacji mechanicznej pozwala uniknąć wychłodzenia powietrza i uwalnia je od zanieczyszczeń. Chroni też przed hałasem, docierającym do nas z najbliższego otoczenia – szczególnie gdy mieszkamy nieopodal ruchliwej okolicy. Oczywiście, nie ma przeszkód, by w słoneczny dzień otworzyć na oścież okna i cieszyć się piękną pogodą, tym bardziej, że najnowsze modele dają nam możliwość ustawienia trybu „otwarte okno”, co powoduje, że centrala dopasowuje przepływ powietrza do zaistniałych warunków.