Czyszczenie rekuperatora (urządzenia) i czyszczenie rekuperacji (instalacji) to jeden z kluczowych sposobów na utrzymanie prawidłowego mikroklimatu w domu lub firmie, a także przedłużenie żywotności samego systemu. Zaniechanie czyszczenia rekuperacji może przyczynić się do oddychania powietrzem pełnym bakterii, wirusów, zarodników grzybów i pleśni czy po prostu kurzu i innych alergenów. W niniejszym artykule podpowiemy Ci, kiedy i jak często należy przeprowadzać kompleksowe czyszczenie kanałów rekuperacji, aby cieszyć się zdrowiem i wydajnością systemu.

Kiedy należy przeprowadzić czyszczenie rekuperacji?

Zanieczyszczona, zaniedbana wręcz instalacja daje sygnały w postaci:

  • nieświeżego powietrza, zaduchu,
  • nawrotu symptomów alergicznych u osób, które wcześniej dzięki instalacji rekuperacji przestały mieć problemy zdrowotne związane z alergią,
  • objawów u osób zdrowych takich jak ból głowy, zmęczenie, problemy z oddychaniem, kaszel, kichanie, suchość w gardle, suchość oczu,
  • fetoru wydobywającego się z rekuperatora bądź kanałów wentylacyjnych rekuperacji,
  • hałasu powodowanego przez pracujący system rekuperacji,
  • widocznego kurzu unoszącego się w powietrzu,
  • wzrostu wilgoci w pomieszczeniach, w których wcześniej dzięki montażowi rekuperacji udało się ją zminimalizować bądź z których została całkowicie usunięta, szczególnie w postaci pary osadzającej się na oknach,
  • pleśni i grzybów pojawiających się w pomieszczeniach.

Co ważne, z czyszczeniem kanałów wentylacyjnych i rekuperatora nie należy zwlekać aż do momentu, w którym nastąpią powyższe objawy. Zanieczyszczona, zagrzybiona rekuperacja jest trudniejsza do wyczyszczenia i zdezynfekowania, a w efekcie proces czyszczenia rekuperacji przebiega dłużej i kosztuje więcej. Jeszcze ważniejszy jest fakt, iż nawet krótkotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do problemów zdrowotnych – nie tylko u alergików, ale także u osób bez alergii.

Częstotliwość czyszczenia kanałów wentylacyjnych i rekuperatora

Na podstawie norm budowlanych rekomenduje się czyszczenie kanałów wentylacyjnych co pięć lat. Nie oznacza to jednak, że trzeba czekać do końca tego okresu, jeśli zauważy się obniżenie jakości powietrza mimo sprawnej rekuperacji w domu lub firmie. Jeżeli masz podejrzenie, iż Twoja instalacja: rekuperator bądź kanały wentylacyjne, wymaga czyszczenia, umów się na przegląd. Być może jest to kwestia wymiany filtrów. Same filtry do rekuperatora należy wymieniać co 2-3 miesiące, zgodnie z rekomendacją producenta lub firmy Centrum Rekuperacji.

Pamiętaj, że prawidłowa częstotliwość czyszczenia kanałów wentylacyjnych i regularne przeglądy instalacji to kwestia zarówno zdrowia, jak i kosztów finansowych. Zanieczyszczona rekuperacja po pierwsze zużywa więcej energii, po drugie jest mniej wydajna, po trzecie jest bardziej awaryjna, a po czwarte ma krótszą żywotność, więc szybciej będziesz musiał wymienić ja na nową (bądź poddać gruntownej, kosztownej naprawie). Zachęcamy więc do technicznych przeglądów i czyszczenia rekuperatora raz do roku – niekiedy stanowi to wymóg producenta, aby zachować gwarancję.

Jak wygląda czyszczenie kanałów rekuperacji?

Czyszczenie kanałów rekuperacji w firmie Centrum Rekuperacji wykonujemy bezpyłowo. Oznacza to, że po wykonaniu pełnego czyszczenia rekuperacji nie pozostaje żaden ślad. Nie musisz zatem obawiać się o meble, sprzęty RTV czy AGD, dekoracje ani rośliny.

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych rozpoczynamy od przeprowadzenia badania kamerą inspekcyjną. Sprawdzamy, w których miejscach i jak bardzo są zanieczyszczone, a także co je zanieczyszcza. Następnie przechodzimy do właściwego czyszczenia kanałów rekuperacji – jest to proces mechaniczny, ale bezpyłowy. Całość zanieczyszczeń odciągamy z instalacji na zasadzie podciśnienia.

Kolejny etap czyszczenia rekuperacji to mycie kratek i anemostatów. Dodatkowo czyszczenie kanałów wentylacyjnych łączy się z dezynfekcją – za pomocą ozonu usuwamy pozostałości po szkodliwych mikroorganizmach takich jak grzyby czy bakterie. Na koniec ponownie badamy czystość kanałów kamerą inspekcyjną, aby upewnić się co do efektu.

Z czym łączy się czyszczenie rekuperacji?

Czyszczenie rekuperacji (czyszczenie kanałów wentylacyjnych) łączy się m.in. z:

  • czyszczeniem rekuperatora – urządzenia, nie zaś wyłącznie kanałów wentylacyjnych,
  • kontrolą i czyszczeniem: wymiennika ciepła, odpływu skroplin, czerpni, wyrzutni,
  • weryfikacją drożności kanałów wentylacyjnych,
  • sprawdzeniem i ewentualną wymianą filtrów do rekuperatora, jeśli zachodzi taka konieczność,
  • opcjonalną wymianą nawiewników, jeśli jest to wskazane,
  • sprawdzeniem ustawień rekuperatora.

Na koniec warto podkreślić, iż czyszczenie rekuperatora (urządzenia) przeprowadza się częściej niż czyszczenie rekuperacji (kanałów wentylacyjnych). Te drugie wymagają działania raz na kilka lat, ten pierwszy nawet raz na rok. Każdorazowo warto wezwać ekipę Centrum Rekuperacji, która ma doświadczenie w montowaniu i rozmontowywaniu systemów na czas analizy i pracy, w związku z czym Twoja instalacja nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu. Zapraszamy!