Budując dom, możemy zdecydować o tym, na jaką stronę będą wychodzić okna sypialni i salonu. Niestety będąc mieszkańcami bloku lub kamienicy, jesteśmy skazani na łaskę architektów i budowniczych. Zimą słońce wpadające do pomieszczeń jest bardzo przyjemne, ale latem może zamienić nasze życie w prawdziwy koszmar… Niewielki metraż sprzyja szybszemu nagrzewaniu się mieszkania. Gdy klasyczny wentylator już dawno przestał działać, a temperatura w nocy nie pozwala spać, warto pomyśleć o zainstalowaniu klimatyzacji w mieszkaniu w bloku.
Pierwszy krok do klimatyzacji w bloku: formalności
Zanim zakupicie klimatyzator i zamontujecie go, konieczne jest uzyskanie zgody spółdzielni, wspólnoty lub właściciela budynku. Oczywiście dotyczy to klimatyzatorów typu split, które składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Wszelkie próby samowolnego umieszczenia klimatyzatora na ścianie budynku mogą zakończyć się obowiązkiem zdemontowania urządzenia. Najczęściej zarządcy budynku zgadzają się na umieszczenie klimatyzatora na balkonie. Mniej chętnie pozwalają na umieszczenie urządzenia na dachu lub na elewacji budynku. Jednak wszystko zależne jest od założeń i zasad spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
Kiedy można spotkać się z brakiem zgody? Najczęściej z taką odmową można się spotkać, gdy budynek jest wyremontowany, przeprowadzono termoizolację i renowację elewacji. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora to dość ciężkie urządzenie, które przy montażu należy przymocować do właściwego muru – a to może spowodować zniszczenie elewacji. Kolejnym przypadkiem kiedy możemy się spotkać z negatywną odpowiedzią Spółdzielni/Wspólnoty, to sytuacja kiedy budynek wpisany jest do rejestru zabytków – w takich sytuacjach Konserwator zabytków może nie wyrazić zgody.
Aspekty techniczne klimatyzacji w mieszkaniu, o których należy wiedzieć
- Można przyjąć, że na każdy metr2 potrzebne jest około 100W-120w mocy chłodniczej, czyli dla pokoju 20m2 potrzebujemy urządzenia o mocy chłodniczej 2000-2400W (2.0kW-2.4kW)
- Warto pamiętać o doprowadzeniu zasilania 230V do jednostki zewnętrznej (agregatu)
- Kolejnym aspektem technicznym jest odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej – najlepiej zrobić to bezpośrednio do kanalizacji lub do rynny przy balkonie.
Warto wiedzieć o klimatyzacji…
- współczesne klimatyzatory są bardzo oszczędne, a przy tym posiadają również funkcję grzania nadmuchowego co jest bardzo przydatne szczególnie w okresach przejściowych (wiosna, jesień)
- mało kto wie, że w trybie grzania klimatyzator zamienia się w pompę ciepła powietrze-powietrze, której sprawność dochodzi nawet do 350%!
Klimatyzacja do mieszkania w bloku bez balkonu
Co zrobić w momencie gdy mieszkanie nie ma balkonu, a spółdzielnia nie wyrazi zgody na montaż klimatyzacji na elewacji? Wówczas pozostaje zakup przenośnej klimatyzacji. Jest to jednak nieco gorsze rozwiązanie (droższa eksploatacja, głośniejsza praca urządzenia, mniejsza efektywność), choć w niektórych przypadkach jedyne…
Planujecie założenie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Skontaktujcie się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Wam dobrać najlepsze urządzenie!