Rekuperacja to niezwykle przydatne rozwiązanie stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i przestrzeniach biurowych. W poprzednich artykułach w naszej Bazie Wiedzy mogliście dowiedzieć się, czym jest rekuperacja, na czym polega jej działanie i dlaczego jest tak istotna. Swoją wiedzę możecie odświeżyć, zaglądając do poprzednich artykułów o rekuperacji w bazie wiedzy.
Główną funkcją rekuperacji jest dostarczanie do pomieszczeń świeżego powietrza i usuwanie na zewnątrz powietrza „zużytego”. Wymiana powietrza zachodzi poprzez rekuperator, dzięki, któremu możliwe jest odzyskanie ciepła z usuwanego powietrza. To pozwala na dużą oszczędność w okresie zimowym – świeże powietrze nie musi być ponownie ogrzane w pomieszczeniu. Jednak trzeba pamiętać, że mamy cztery pory roku i nie zawsze zachowywanie ciepła jest pożądane. Z taką sytuacją spotykamy się w czasie letnich nocy, gdy wewnątrz domów jest gorąco, a na zewnątrz temperatura spada. W takim momencie marzymy o tym, by poczuć przyjemny chłodek świeżego powietrza w sypialni. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Czy latem jesteśmy skazani na brak wentylacji? Na szczęście jest proste rozwiązanie…
Jak działa bypass w centrali wentylacyjnej?
Aby rekuperacja nie „dogrzewała” nas latem, konieczne jest zamontowanie w centrali wentylacyjnej tzw. bypassu. Co to takiego? Bypass to dodatkowy kanał w centrali wentylacyjnej. Dzięki niemu możliwe jest pominięcie etapu odzysku ciepła. Chłodzenie nocne polega na tym, że w odpowiednim momencie dnia, powietrze pobierane z zewnątrz trafi bezpośrednio do pomieszczenia, chłodząc jednocześnie wnętrze. Działanie bypassu regulowane jest za pomocą specjalnej klapy – przepustnicy. Poza przepustnicą w bypassie zastosowane są także klapy odcinające dopływ powietrza do rekuperatora, w momencie, gdy otwarty jest bypass. Przy wybieraniu by-passu do rekuperatora należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej szerokości – spadek ciśnienia na bypassie i na wymienniku ciepła w rekuperatorze powinien być taki sam. Dzięki temu strumień powietrza nawiewanego do pomieszczenia nie ulegnie zmianie.
Warto też wspomnieć o sposobach sterowania przepustnicą. Klapa kanału bypassu sterowana jest przy pomocy siłownika. Istnieje kilka rodzajów siłowników, m.in. siłowniki dwustanowe lub siłowniki z opcją płynnej regulacji. W przypadku sterowania automatycznego temperatura na zewnątrz i wewnątrz zostaje porównana za pomocą czujnika temperatury wewnątrz centralki. W zależności od modelu możliwe jest ustawienie i monitorowanie dodatkowych parametrów, a także zoptymalizowanie przepływu świeżego powietrza. Ważne, by przepływ powietrza w pełni odbywał się przez by-pass i w zupełności omijał wymiennik ( tzw. pełny by-pass). To gwarantuje znacznie większą efektywność działania.
Czasem spotyka się prostsze modele rekuperatorów wyposażone w by-pass niepełny. Otwiera on tylko kanał obok wymiennika, ale nie zasłania możliwości przepływu powietrza przez wymiennik. W konsekwencji część powietrza nawiewanego i tak przepływa przez wymiennik, co znacznie zmniejsza skuteczność by-passu.
Macie pytania dotyczące używania rekuperacji latem, chcecie dowiedzieć się więcej o bypassie w rekuperatorze? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!
Tel: 519 513 025