Wybór odpowiedniego rekuperatora i właściwe wykonanie instalacji to klucz do prawidłowego działania systemu rekuperacji. Sprawnie funkcjonująca instalacja zwiększa komfort życia, a także pozwala zoptymalizować koszty ogrzewania. Niestety zły dobór elementów, lub nieprofesjonalne wykonanie kanałów wentylacyjnych może przyczynić się do wadliwego działania rekuperacji. Efektem tego jest niezadowolenie użytkowników i powstawanie wielu mitów na temat rekuperacji. W dzisiejszym artykule kontynuujemy temat wyboru rekuperatora. W poprzednim wpisie możecie przeczytać o różnych rodzajach wymienników ciepła. Jednak to nie jedyny element, na który warto zwrócić uwagę podczas doboru rekuperatora. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się rodzajami wentylatorów oraz filtrów, wytłumaczymy czym warto kierować się przy przeglądaniu modeli rekuperatorów.
Wentylatory w rekuperatorze – jaki rodzaj wybrać?
Każdy rekuperator wyposażony jest w wentylator nawiewny oraz wywiewny, które zapewniają wymianę powietrza. Przy wyborze urządzenia ważne jest kilka parametrów dotyczących wentylatorów:
- rodzaj zasilania ( prąd stały lub zmienny)
- wydajność ( mierzona w m3/h przy odpowiednio dużym sprężu)
Warto pamiętać, że urządzenia składające się na instalację rekuperacji będą działały przez całą dobę. Muszą zatem działać bez zarzutów, a do tego powinny zużywać możliwie najmniej energii elektrycznej. Jakość wentylatora ma też wpływ na poziom hałasu generowany przez rekuperację. Na rynku dostępne są wentylatory zasilane prądem stałym (DC) (zwane też w skrócie wentylatorami prądu stałego (EC)) lub prądem zmiennym (AC). Urządzenia zasilane prądem stałym odznaczają się znacznie mniejszym zużyciem energii elektrycznej, pracują też znacznie ciszej. Warto też zwrócić uwagę na wydajność wentylatorów mierzoną w m3/h w stosunku do tzw. sprężu dyspozycyjnego mierzonego w Pa. Nie wystarczy więc sama informacja odnośnie tego, jak duży wydatek ma dany rekuperator np. 300m3/h lub 400m3/h. Należy koniecznie porównać przy jakim sprężu ( Pa ) osiąga taką wydajność – w tym miejscu zaczynają się duże różnice między producentami centralek wentylacyjnych. Dobrym standardem jest, gdy rekuperator osiąga deklarowaną wydajność np. 400m3/h przy sprężu 150 Pa, wtedy mamy jasność co do jakości i wydajności wentylatorów.
Polskie normy w budynkach mieszkalnych dopuszczają urządzenia zapewniające od 0,3 do 1 wymiany kubatury wentylowanej budynku na godzinę. Oznacza to, że rekuperator powinien być w stanie wymienić maksymalnie nawet całą kubaturę wentylowaną naszego domu w ciągu godziny. Do tego niezbędne są wydajne wentylatory, warto więc zwrócić uwagę na ten element.
Jeżeli zdecydujemy się na rekuperator, który zapewni niewielką wymianę powietrza przy maksymalnym poziomie działania, po pewnym czasie możemy odczuć tego wyraźne skutki. Zbyt mała wydajność wentylatorów sprawia, że w pomieszczeniach nie ma efektu świeżości, jest duszno, a w powietrzu utrzymuje się para wodna.
G4, F5, czy F7? Czyli rodzaje filtrów do rekuperatora
Rekuperacja zapewnia nie tylko świeże, ale i czyste powietrze. Jest to możliwe dzięki filtrom znajdującym się za wentylatorami. Filtry w rekuperatorze mają za zadanie oczyszczenie powietrza z kurzu, pyłków, a także wszelkich zanieczyszczeń powietrza – również tych tworzących smog. Stopień filtracji zależy od klasy filtracji. Najczęściej stosowane są następujące rodzaje filtrów:
- filtry kieszeniowe klasy G4 – w ten rodzaj filtra najczęściej wyposażony jest fabrycznie rekuperator. Jest to tak zwany filtr wstępny,
- filtr F5 – może stanowić uzupełnienie filtru wstępnego G4. Można go też zastosować jako filtr wstępny dla filtrów wyższej klasy,
- filtr klasy F7 – ten rodzaj filtra pozwala zatrzymać nawet do 95% pyłu PM10, który jest jednym ze składników smogu.
- filtry dokładne i specjalistyczne – filtry z wkładem z węgla aktywnego lub specjalne jonizatory powietrza to dodatkowe filtry umieszczane najczęściej w kanale nawiewającym świeże powietrze do pomieszczeń. Znacznie poprawiają jakość powietrza wychwytując pyły PM2,5 cząstki zapachowe, alergeny oraz drobnoustroje.
Należy pamiętać o systematycznej wymianie filtrów w rekuperatorze! Zanieczyszczone filtry zmniejszają wydajność rekuperacji, a także mogą doprowadzić do uszkodzenia wymiennika ciepła lub wentylatorów.