Prawidłowa wentylacja ma ogromny wpływ na komfort użytkowania budynku przez jego mieszkańców, o czym niejednokrotnie wspominaliśmy na naszym blogu. Odpowiednio wentylowane pomieszczenia są bardziej komfortowe – wymiana powietrza i utrzymanie wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie pozwalają utrzymać budynek w lepszej kondycji. Decydując się na montaż systemu rekuperacji, warto dokładnie zaplanować każdy element. Nowoczesna wentylacja powinna nam służyć przez długie lata. Za najważniejszy element uważa się centralę rekuperacyjną. Jednak naszym zdaniem równie istotnym elementem są kanały wentylacyjne, które dystrybuują powietrze po całym budynku. Niska jakość kanałów wentylacyjnych, lub nieprawidłowy montaż mogą mieć poważne skutki w późniejszym czasie i mieć wpływ na komfort użytkowania budynku. Dziś w naszej Bazie Wiedzy omówimy rodzaje kanałów wentylacyjnych używanych w systemach rekuperacji. Przyjrzymy się różnicom między nimi, przeanalizujemy ich zalety i wady.
Montaż systemu rekuperacji powinien być poprzedzony szczegółowym projektem. W takim projekcie powinien być zaznaczony przebieg tras kanałów wentylacyjnych, a także miejsca, w których zostaną umieszczone czerpnie i wyrzutnie. Każdy projekt powinien być dopasowany do wielkości budynku i możliwości technicznych. Warto wziąć to pod uwagę wybierając rodzaj kanałów wentylacyjnych. Obecnie najbardziej popularne są następujące typy kanałów:
- kanały z tworzywa PE VENTIFLEX
- kanały metalowe typu SPIRO
Spiro – sztywne kanały metalowe
Tradycyjne kanały wentylacyjne wykonane są z ocynkowanej stali. Ze względu na swoją budowę, są nazywane kanałami sztywnymi. Ten rodzaj kanałów musi być izolowany wełną mineralną. Łączenia kształtek z rurami powinny być wykonane przy użyciu specjalistycznych taśm uszczelniających, skręcone małymi wkrętami zwanymi potocznie „pchełkami”. Ważnym aspektem jest montaż uszczelek na kształtkach, które zagwarantują szczelność połączeń. Odpowiednio wykonana izolacja pozwala zminimalizować straty ciepła, a także zapewnia izolację akustyczną kanałów wentylacyjnych.
Kanałów metalowych ocynkowanych nie powinno się docinać za pomocą szlifierek kątowych lecz za pomocą specjalistycznych nożyc do blachy. Rury SPIRO docięte szlifierką bez odpowiedniego zabezpieczenia będą korodować.
Jakie są zalety kanałów wentylacyjnych typu Spiro? Kanały metalowe są niedrogie, co przy takiej inwestycji ma znaczenie. Dużym plusem metalowych kanałów jest ich duża trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo rury te są praktycznie niepalne, z tego powodu to rozwiązanie często jest stosowane w przestrzeniach przemysłowych czy biurowych.
Decydując się na kanały wentylacyjne typu Spiro, należy pamiętać, że zajmują one dość dużo przestrzeni, co bywa kłopotliwe, przy montażu rekuperacji w istniejącym już budynku. Wówczas konieczne jest zabudowanie instalacji np. płytami G-K. Sztywne kanały Spiro muszą być zainstalowane w sposób profesjonalny. W przeciwnym razie w instalacji mogą wystąpić duże opory powietrza, a jej praca będzie głośniejsza.
Nowoczesne kanały elastyczne z tworzywa PE.
Coraz częściej miejsce sztywnych kanałów wykonanych z metalu, zajmują miękkie kanały, tzw. flex. Ten rodzaj kanałów wykonany jest z wytrzymałego tworzywa PE. Jeszcze kilka lat temu, kanały flex nie cieszyły się najlepszą opinią – były bardzo delikatne, a do tego zwiększały opory powietrza. Dziś jednak dostępne są nowoczesne kanały miękkie, które są znacznie solidniejsze, a ich budowa została ulepszona.
Kanały typu flex mają małą średnicę. Dzięki temu kanały wentylacyjne można z łatwością ukryć w stropie i nie zajmują one niewielką przestrzeń – doskonale sprawdzą się w budynkach mieszkalnych. Kanały są bardzo elastyczne, dlatego można poprowadzić je praktycznie pod każdym kątem. Dużą zaletą kanałów flex jest też łatwy montaż. Zainstalowanie systemu jest prostsze i zajmuje mniej czasu. Aktualnie dostępne są modele, posiadające specjalną powłokę natryskową wewnątrz z elementami z jonów srebra – tworzy ona skuteczną ochronę antybakteryjną i antygrzybiczą. System wentylacyjny wykonany z takich kanałów zapewnia większą higieną instalacji. Kanały typu flex lepiej tłumią akustycznie przepływ powietrza więc instalacja jest cichsza.
Niestety, kanały miękkie są nieco droższe od kanałów Spiro. Wybór kanałów flex z pewnością wpłynie na końcową cenę inwestycji. Kanałów tych nie możemy zaliczyć do materiałów niepalnych, co w przypadku niektórych budynków może mieć istotne znaczenia.
Spiro czy flex – które kanały rekuperacji są lepsze?
Zarówno kanały typu flex, jak i Spiro mają swoje zalety, ale i wady. Nie należy odrzucać żadnego z tych rozwiązań – kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego materiału, do technicznych możliwości. Pamiętajmy, że równie ważny jest wybór profesjonalnej firmy zajmującej się instalacją systemu rekuperacji. Powierzając projekt i wykonanie specjalistom, będziesz cieszyć się sprawnie działającą wentylacją mechaniczną przez długie lata!