Po lekturze naszego ostatniego artykułu, z pewnością wiecie już, że smog stwarza realne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin. Nie ma on nic wspólnego z klimatyczną mgiełką, zmiękczającą krajobraz. Wiecie już, jakie groźne związki chemiczne składają się na smog. Wspominaliśmy również, jak poważne konsekwencje dla zdrowia może mieć oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, jak uchronić siebie i swoją rodzinę przed szkodliwym działaniem smogu.
Smog zabija mieszkańców Donory
O szkodliwości smogu nie trzeba nikogo przekonywać. W niechlubnej historii smogu zapisała się historia miasteczka Donora w Pensylwanii (USA). Pod koniec lat 40. doszło tam do tragedii, której przyczyną był właśnie smog. Głównym pracodawcą w miasteczku były zakłady U.S. Steel produkujące cynk. Emisja zanieczyszczeń przez zakład nie była w żaden sposób regulowana. Jesienią 1948 roku doszło tam do inwersji (ciepłe masy powietrza w wyższych partiach, zatrzymują chłodne, znajdujące się poniżej). Donorę skryła toksyczna mgła – smog – a była ona tak gęsta, że zupełnie ograniczała widoczność. Mieszkańcy zaczęli poważnie chorować. W ciągu kilku dni problemy zdrowotne dotknęły ponad 7 tysięcy osób, a 20 mieszkańców zmarło. Tragedia Donory dała początek dyskusji na temat czystego powietrza i bezpośrednią przyczyną uchwalenia Ustawy o Czystym Powietrzu (w USA).
Jak zabezpieczyć się przed smogiem?
Dziś zanieczyszczenia powietrza, za którymi stoi przemysł i energetyka, znacznie się zmniejszyły. W Polsce w ostatnich latach największy udział w produkcji smogu ma tzw. niska emisja – czyli przede wszystkim gospodarstwa domowe. Jednym ze sposobów na uniknięcie szkodliwych skutków smogu, jest unikanie przebywania na zewnątrz w okresie przekroczonych norm. Niestety pozostanie w domu nie oznacza, że jesteśmy w zupełności bezpieczni… Wystarczy, że tylko na chwilę otworzysz okno i wszystkie szkodliwe substancje wdzierają się do Twojego domowego ogniska.
Smog a rekuperacja
Żeby ochronić nasz dom przed smogiem, należałoby całkowicie uniemożliwić przedostanie się powietrza z zewnątrz i zadbać o właściwa filtrację powietrza. W tej roli idealnie sprawdzi się REKUPERACJA. Powietrze nawiewane do domu z rekuperacją, jest dokładnie przefiltrowane i oczyszczone. Standardowym filtrem, który zakładany jest do rekuperacji jest filtr klasy G4. Sprawdzi się on przy przeciętnym zanieczyszczeniu powietrza. Jednak gdy zbliża się sezon grzewczy, czyli czas większego natężenia smogu, warto zastanowić się nad skuteczniejszym rozwiązaniem. Jeszcze większą ochronę zapewni filtr typu F8. Wykonany jest on z najlepszej jakościowo tkaniny filtracyjnej, która zatrzymuje szkodliwy dla człowieka pył zawieszony (PM10) i wiele innych groźnych substancji.
Miej smog na oku
Trudno zamknąć się w domowej twierdzy na cały jesienno-zimowy okres. Co zrobić więc, kiedy mamy świadomość zagrożenia, ale musimy wyjść na zewnątrz? Tutaj z pomocą przychodzi nam technologia i… smartfon. Aplikacja Kanarek informuje użytkowników na temat jakości powietrza. Komunikaty są aktualizowane na podstawie pomiarów z kilkuset stacji, rozmieszczonych po całej Polsce. Gdy normy zanieczyszczeń zostaną przekroczone i smog przybierze na sile, użytkownicy otrzymają ostrzeżenie.
Jeżeli uprawiasz sport na wolnym powietrzu – biegasz lub jeździsz na rowerze, staraj się robić to z głową. W dni gdy poziom smogu jest zbyt wysoki, pójdź na siłownię, zrób trening w domu albo po prostu przełóż go na inny dzień. Warto też zaopatrzyć się w specjalną maskę z wymiennymi filtrami, które ochronią Twoje drogi oddechowe.