Głównym zadaniem instalacji rekuperacji jest poprawa komfortu mieszkańców. Żeby ten cel osiągnąć należy przemyśleć każdy element instalacji. Sercem systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator. Obecnie do wyboru jest wiele urządzeń różnych producentów, które różnią się zarówno parametrami, jak i ceną. Dziś omówimy najważniejszy element rekuperatora czyli wymiennik ciepła i różnice występujące pomiędzy rodzajami.
Rodzaje wymienników ciepła w rekuperatorach – jakie są rodzaje wymienników i czym się różnią?
Wymienniki ciepła dzielą się na kilka typów. Każdy z nich różni się stopniem odzysku ciepła, jakością, a także ceną. Oto najpopularniejsze z nich:
- Wymiennik krzyżowy – jest najbardziej atrakcyjny cenowo, ale jednocześnie jest najprostszym urządzeniem. Wymiennik ten charakteryzuje się najniższą sprawnością (w granicach 60%-70%). Dużą zaletą rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym jest to, że do jego działania nie jest konieczne doprowadzenie dodatkowego źródła energii. Niestety taki wymiennik jest też podatny na szronienie i to już przy temperaturze -5 °C. Należy zatem zapewnić dodatkowa energię do rozmrażania wymiennika (redukcja strumienia powietrza na czerpni lub zastosowanie grzałki elektrycznej), co obniża sprawność całego urządzenia.
- Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy – w tym wymienniku komory nawiewu i wywiewu są ułożone wobec siebie równolegle, a powietrze przepływa w dużej części w przeciwnych kierunkach co wydłuża czas wymiany ciepła. Wydajność wymiennika przeciwprądowego wynosi nawet 96%. Są też znacznie bardziej odporne na szronienie od krzyżowych . Z tego właśnie względu wymienniki przeciwprądowe są najczęściej stosowane w domach mieszkalnych w Polsce. Przykładem rekuperatorów z takimi wymiennikami są AERIS NEXT lub THESSLA
- Wymiennik obrotowy – zwany także bębnowym. Urządzenie to wyróżnia się sposobem działania. Wymiennik ma kształt walca i jest ruchomy. Podczas pracy urządzenia odzyskiwane jest z powietrza nie tylko ciepło, ale także wilgoć, co pozwala uniknąć przesuszania powietrza. Sprawność wymiennika sięga 80%. W wymienniku praktycznie nie występuje szronienie, nie trzeba też odprowadzać z niego skroplin. Wymienniki takie są często stosowane w krajach skandynawskich ze względu na brak konieczności stosowania nagrzewnicy wstępnej do rozmrażania. Wymienniki obrotowe są najmniej szczelne ze wszystkich wymienników (pomieszanie mas powietrza ok. 1-2%). W domu jednorodzinnym nie stanowi to jednak
Krzyżowe oraz krzyżowo-przeciwprądowe wymienniki ciepła są wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego, rzadziej z miedzi. Na uwagę zasługuje fakt, że wymienniki wykonane z tworzywa często są bardziej skuteczne od tych aluminiowych. Wynika to z grubości ścianek lameli i co za tym idzie powierzchni czynnej samego wymiennika. Wymienniki obrotowe z kolei są wykonywane głównie z aluminium. Przykładem rekuperatorów z takimi wymiennikami są AERIS NEXT, BRINK lub THESSLAGREEN.