Każdego lata fale upałów silnie dają się we znaki. Wysokie temperatury są szczególnie uporczywe w niewielkich mieszkaniach, w blokach, na wysokich piętrach, a także w pomieszczeniach o nasłonecznionej ekspozycji. Receptą na komfortowe spędzenie gorących dni jest zamontowanie klimatyzacji. Niestety w internecie można natknąć się na wiele opinii na temat klimatyzacji i jej użytkowania. Czy wszystkie są prawdziwe? Dziś specjalnie dla Was rozprawimy się z najpopularniejszymi tezami na temat klimatyzacji.

Klimatyzacja jest hałaśliwa – MIT

Mit o głośnej pracy klimatyzacji jest chyba najpopularniejszy. Owszem, istnieją klimatyzatory, których praca jest dość głośna – są to klimatyzatory przenośne. Jednak nowoczesne modele typu split odznaczają się bardzo cichą pracą. Częścią, która emituje najwięcej hałasu jest sprężarka klimatyzacji – która w klimatyzatorach split znajduje się na zewnątrz budynku. Obecnie dostępne są klimatyzatory, których głośność pracy jest niższa niż 30 dB! Dane dotyczące poziomu głośności pracy urządzenia zamieszczone są najczęściej na klimatyzatorze.

Energooszczędna klimatyzacja istnieje – FAKT

Jedną z najczęstszych obaw, pojawiających się podczas decyzji o zakupie  klimatyzacji, jest ta dotycząca zużycia prądu. Oczywiście rachunki za prąd nieco wzrosną – przecież w Waszym gospodarstwie domowym pojawi się nowe urządzenie potrzebujące energii elektrycznej. Jednak racjonalne użytkowanie z klimatyzacji i dobór odpowiedniego modelu do wielkości pomieszczenia, sprawi, że rachunki za energie elektryczną nie będą przeraźliwie wysokie. Warto też zwrócić uwagę na klasę efektywności – jest ona podana na każdym urządzeniu. Nowoczesne modele są znacznie bardziej energooszczędne i dostosowują tryb pracy do panujących warunków.

Klimatyzacja niekorzystnie wpływa na zdrowie – MIT

Dobrze użytkowana i serwisowana klimatyzacja z pewnością nam nie zaszkodzi! Trzeba rzecz jasna przestrzegać kilku zasad. Żeby użytkowanie klimatyzacji było bezpieczne należy pamiętać o systematycznej wymianie filtrów, konserwacji. Pamiętajcie też o ustawieniu optymalnej temperatury, która wynosi około 22-24oC. Nawiew nie powinien też być skierowany bezpośrednio na domowników. Co ważne, wiele klimatyzatorów dostępnych na rynku jest wyposażonych w specjalne filtry oraz jonizator – dzięki temu z powietrza usuwane są roztocza, pyłki i inne zanieczyszczenia.