Nowoczesne budynki mieszkalne oraz użytkowe wymagają nie tylko zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych. Domy, które obecnie powstają, muszą spełniać szereg wymagań technicznych określonych w Rozporządzeniach Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W normach tych znajdują się między innymi wytyczne dotyczące izolacyjności cieplnej przegród, rozmieszczenia okien oraz rodzaju i umiejscowienia instalacji grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Regulacje te są skutkiem wdrożenia dyrektyw Parlamentu Europejskiego. Dotyczą one obniżenia zapotrzebowania budynków mieszkalnych na energię niezbędną do ogrzania i ochłodzenia powietrza w budynku oraz podgrzania wody użytkowej.
Wybierając system grzewczy do nowego domu, należy także pamiętać o współczynniku EP. Współczynnik ten określa ilość energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych (węgiel, ropa naftowa, gaz), jaka potrzebna jest na potrzeby użytkowania budynku. Ciągły rozwój technologiczny, a także coraz większa świadomość konieczności ochrony środowiska sprawiają, że wskaźnik EP budynku i wymagania techniczne zmieniają się. Ostatnie takie zmiany były wprowadzone w 2017 roku, a następne modyfikacje będą wprowadzone już w 2021 roku. Nie ukrywajmy, że dąży się wciąż do obniżenia wskaźnika EP, a co za tym idzie do zwiększenia wykorzystania urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii – energię słoneczną, geotermiczną, wiatrową.
Zdajemy sobie sprawę, że przy wyborze systemu grzewczego bardzo ważny jest koszt urządzeń, ich instalacji, a także późniejszej eksploatacji. Jednym z popularniejszych rozwiązań, które jednocześnie spełnia aktualne wymogi technologiczne i jest ekonomiczne w eksploatacji, jest system grzewczy, stworzony z klimatyzatorów kanałowych.
Jak wykorzystać klimatyzator do ogrzania domu?
Warto zauważyć, że klimatyzatory to w rzeczywistości pompy ciepła powietrze-powietrze. Wiele osób myśli o klimatyzacji wyłącznie jako o sposobie ochłodzenia pomieszczenia. Jednak nowoczesne urządzenia umożliwiają zapewnienie komfortowej temperatury zarówno latem, jak i zimą. W zależności od wyboru funkcji na sterowniku urządzenie może grzać lub chłodzić powietrze w pomieszczeniu, utrzymując odpowiednią temperaturę. Urządzenie klimatyzacyjne składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które połączone są za pomocą układu chłodniczego. Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych – typu split, multi-split, ścienne, kasetonowe, a także kanałowe. Właśnie ten ostatni rodzaj klimatyzacji może być wykorzystany zarówno do dystrybucji chłodnego, jak i zimnego powietrza.
Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Dużą zaletą jest możliwość użytkowania instalacji zarówno latem, jak i zimą. Z pewnością zachęcający będzie stosunkowo niewysoki koszt zakupu, montażu i eksploatacji takiej instalacji grzewczej. Temperatura może być ustawiana ręcznie przy pomocy sterownika lub za pomocą termostatu – wystarczy kilka minut, by uzyskać
pożądaną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach w domu. Użytkowanie pompy powietrze/powietrze to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię. Zestaw odpowiednich filtrów pozwala oczyścić powietrze z alergenów, pyłów i bakterii.
Decydując się na ogrzewanie domu za pomocą klimatyzatora kanałowego, należy pamiętać, że wydajność urządzenia zależna jest od warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz. Im niższa temperatura jest na zewnątrz, tym mniej skuteczne będzie ogrzewanie przy pomocy klimatyzatora. Na rynku dostępne są urządzenia zapewniające wydajność na odpowiednim poziomie nawet przy -15oC. Żeby mieć pewność, że system ogrzewania będzie niezawodny w każdej temperaturze, warto wyposażyć dom w szczytowe źródło ciepła. Zostanie ono uruchomione w momencie, gdy pompa ciepła nie będzie w stanie dostarczyć wystarczającej ilości ciepła. Takimi szczytowymi źródłami ciepła mogą być grzejniki elektryczne lub grzewcze maty podłogowe.
Ogrzewanie klimatyzacją – szczegóły techniczne
Klimatyzatory kanałowe wraz z przewodami wentylacyjnymi umieszczane są pod samym stropem lub w przestrzeni między stropem a sufitem podwieszanym. Jeżeli nie planujecie zabudowy w postaci sufitu podwieszanego, możecie zabudować instalację kątownikami kartonowo-gipsowymi. Urządzenie jednostki wewnętrznej kanałowej nie może zostać zabudowane na stałe , ponieważ wymaga stałego dostępu serwisowego. Doskonałym miejscem dla jednostki klimatyzatora będzie wydzielone pomieszczenie gospodarcze. Do jednostki wewnętrznej należy doprowadzić kanalizację do odprowadzenia skroplin (opcja chłodzenia).
Należy również pamiętać że na zewnątrz budynku musimy umieścić agregat ze sprężarką. Agregatu nie można w żaden sposób zabudowywać, trzeba też liczyć się z tym że podczas grzania z agregatu wydziela się duża ilość skroplin, które zimą pod agregatem mogą zamarzać.
W omawianej instalacji grzewczej stosuje się specjalne kanały wentylacyjne o właściwościach antybakteryjnych o średnicy 160 mm – 200 mm, izolowane wełną mineralną. Konieczne jest też umieszczenie w każdym pomieszczeniu nawiewników sufitowych.
Wybierając rodzaj i moc pompy powietrze/powietrze, należy wziąć pod uwagę obciążenie cieplne budynku – czy wykonana jest odpowiednia izolacja termiczna, czy w budynku używane są jeszcze inne instalacje, np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czy mamy zamiar korzystać z dodatkowego urządzenia grzewczego (np. mata grzewcza, grzejnik elektryczny).
Jeżeli macie pytania dotyczące ogrzewania budynku mieszkalnego klimatyzacją, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!