Świeże powietrze sprawia, że mamy ochotę odetchnąć pełną piersią. Kiedy budzimy się rano w orzeźwiającym powietrzu, od razu mamy więcej energii i sił do działania, a poranki nie są już katorgą. Żeby dobrze nam się funkcjonowało w przestrzeni naszego domostwa, musimy zadbać o odpowiednie powietrze. Musi mieć ono odpowiedni poziom wilgotności – nie może być ani za suche, ani za wilgotne. Brak prawidłowej wentylacji to częsty powód złego samopoczucia mieszkańców, o czym nie wszyscy wiedzą.

Drugim czynnikiem związanym z powietrzem, który ma wpływ na naszą jakość życia, jest temperatura. Niskie temperatury nie są problemem – każdy budynek posiada przecież jakiś system grzewczy. Jednak od kilku lat ciepłe miesiące w naszym kraju obfitują w upalne dni. Lejący się z nieba żar wdziera się do naszych domów, jest męczący i negatywnie wpływa na nasz komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – co je łączy, a co dzieli?

Ogólnie rzecz ujmując zarówno klimatyzator, jak i rekuperator mają na celu podniesienie jakości powietrza w pomieszczeniu. Nie należy ich jednak traktować jako tożsame urządzenia. Różnią się mechanizmem działania, a także efektem jaki daje ich używanie. Przypomnijmy zatem na czym polega praca tych dwóch urządzeń.

System rekuperacji to forma wentylacji, która pozwala na odzyskanie ciepła z zużytego powietrza. Realizowana jest za pomocą specjalnej instalacji. Zużyte powietrze z wnętrza pomieszczeń zostaje usunięte na zewnątrz. Powietrze doprowadzenie do budynku z zewnątrz poddane jest filtracji i jest oczyszczone z pyłów i zanieczyszczeń.

Działanie klimatyzacji polega na obróbce termicznej powietrza w danym pomieszczeniu. Powietrze może być schłodzone o kilka stopni. Możliwe jest także ogrzanie powietrza za pomocą klimatyzatora, co bywa przydatne wiosną i jesienią.

Zgrany duet w Twoim domu

Warto zauważyć zasadniczą różnicę pomiędzy klimatyzacją  i rekuperacją. Zdarzyło nam się spotkać z opiniami, że rekuperacja to to samo, co klimatyzacja. Otóż rekuperacja nie jest ani ogrzewaniem, ani klimatyzacją. System ten gwarantuje wymianę zużytego powietrza na świeże, bez straty ciepła. Trzeba też podkreślić, że klimatyzacja nie ma nic wspólnego z wentylacją. Schładza powietrze, ale w żadnym wypadku nie doprowadza do jego wymiany.

Różnice w działaniu rekuperacji i klimatyzacji sprawiają, że urządzenia te doskonale się uzupełniają. Zainstalowanie tych dwóch systemów pozwala stworzyć w budynku korzystny mikroklimat. Powietrze jest świeże przez całą dobę i na bieżąco oczyszczane ze szkodliwych substancji. Pozbędziemy się też nadmiaru pary wodnej, która może osadzać się na szybach i ścianach. Klimatyzacja stanowi doskonałe uzupełnienie sytemu rekuperacji, schładzając w razie potrzeby powietrze.

Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów dotyczących połączenia rekuperacji z klimatyzacją, to z chęcią odpowiemy na Wasze pytania!