Wentylacja mechaniczna vs. grawitacyjna
Ze wszystkich stron otacza nas nowoczesna technologia. Sprzęty, z jakich korzystamy, są inteligentne i energooszczędne. Wyścig innowacyjnych technologii trwa, nie tylko w sferze sprzętu elektronicznego, ale i rozwiązań stosowanych w budownictwie. Jednym z takich rozwiązań, coraz popularniejszym w naszym kraju jest system rekuperacji. Na czym tak naprawdę polega, jak działa w praktyce i jakie korzyści niesie korzystanie z niego?
Wentylacja grawitacyjna, czyli jaka?
Każdy budynek potrzebuje wentylacji. Systematyczna wymiana powietrza w pomieszczeniach minimalizuje ryzyko zawilgocenia murów, zapewnia oczyszczenie powietrza z nadmiaru dwutlenku węgla, pozwala na regulację temperatury panującej w pomieszczeniu, a także pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Dotychczas większość budynków wyposażona była w wentylację grawitacyjną. Jak ona działa? Mówiąc krótko, jest to system odpowiednio rozmieszczonych otworów i kominów wentylacyjnych, który dzięki naturalnemu ciągowi powietrza reguluje jego wymianę. Niestety model ten ma swoje wady. Według pierwotnego założenia zużyte powietrze jest odprowadzane kominami na zewnątrz budynku, a świeże powietrze dostarczane jest poprzez – uwaga, uwaga – nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiach. Taka metoda odchodzi do lamusa z kilku powodów. Jednym z nich jest zmiana technologii budownictwa. Obecnie dążymy do tworzenia domów energooszczędnych, co wiąże się z wyeliminowaniem wszelkich nieszczelności i miejsc, które mogłyby spowodować utratę ciepła. Tradycyjne wietrzenie nie jest oszczędne, ponieważ zakłada wpuszczanie chłodnego powietrza, wymagającego ogrzania, a ciepło z zużytego powietrza nie jest kumulowane – po prostu ucieka poprzez wentylację. Istotnym argumentem przeciwko wentylacji tradycyjnej jest brak filtracji. W przypadku wentylacji grawitacyjnej powietrze wpuszczane jest do pomieszczenia z całym jego „dobrodziejstwem” – pyłkami, zanieczyszczeniami, smogiem itd.
Na szczęście nie jesteśmy już skazani na przeciągi, wdychanie dymu z kominów sąsiadów i wychładzanie domu zimą. Z pomocą nadchodzi rekuperacja!
Jak działa rekuperacja?
W przeciwieństwie do wentylacji tradycyjnej, która skazuje nas na łaskę i niełaskę ciągów powietrza, rekuperacja daje nam znacznie większą możliwość kontroli przepływu powietrza. Rekuperacja zwana jest też wentylacją mechaniczną, co idealnie ujmuje istotę jej działania. Cały proces wymiany powietrza odbywa się wskutek ruchu powietrza, wytwarzanego mechanicznie. Sercem całego systemu jest rekuperator, wymiennik ciepła. To właśnie dzięki rekuperatorowi możliwe jest kontrolowanie wymiany powietrza, a także odzyskiwanie ciepła z usuwanego, zużytego powietrza. Istotną rolę odgrywają także anemostaty, czyli elementy wywiewne rozmieszczone w budynku. Jak udaje się wymienić powietrze na świeże, nie tracąc przy tym ciepła?
Powietrze z zewnątrz pobierane jest przy pomocy czerpni. Następnie, poprzez przewód wentylacyjny, przekazywany jest do rekuperatora, czyli centrali wentylacyjnej. W tym miejscu następuje wymiana ciepła. Świeże powietrze przejmuje ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Kiedy już świeże powietrze zostaje ogrzane i przejdzie przez rekuperator, dystrybuowane jest siecią przewodów nawiewnych do konkretnych pomieszczeń budynku.
Jakie są zalety systemu rekuperacji?
Możliwość odzyskania ciepła z usuwanego powietrza to główna zaleta systemu rekuperacji, ale nie jedyna. Warto zauważyć, że system ten wyposażony jest w odpowiednie filtry. Dzięki nim powietrze, które trafia do naszego domu, jest nie tylko świeże, ale i wolne od pyłów, bakterii i zanieczyszczeń – również alergenów takich jak roztocza, kurz czy pyłki roślin.
Zanieczyszczenia powietrza trafiające do naszych domostw z zewnątrz to tylko jeden z problemów. Innym zanieczyszczeniem – groźniejszym, choć często przez nas ignorowanym – jest wilgoć. A w naszych domach wytwarza się jej całkiem sporo! Zbyt duża wilgotność może zagrażać budynkowi, powodując rozwój grzybów i korozję ścian. Ma też odczuwalny wpływ na samopoczucie domowników, a w zasadzie jego znaczne pogorszenie. System rekuperacji pozbywa się nadmiaru wilgoci, nie przesuszając jednocześnie powietrza. Koniec z zaparowanymi oknami, mokrymi lustrami i kuchnią pełną pary.
Skoro już jesteśmy przy temacie kuchni. Zapachy wydobywające się z garnków bywają wspaniałe, jednak niekoniecznie chcemy, żeby przedostawały się na cały dom. System rekuperacji skutecznie oczyści atmosferę z wszelkich zapachów.
A jak z obsługą? Czy jest to skomplikowane? Współczesne technologie są tak zaprojektowane, by ich użytkowanie nie sprawiało kłopotu i nie było czasochłonne. Dzięki specjalnym czujnikom CO2 i wilgoci wentylacja mechaniczna zaczyna automatycznie działać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Bez przeciągów, hałasu zza okna i trzaskających drzwi. Świeże powietrze będzie dostarczane całą dobę. Nawet kiedy śpisz.