Wiosna – choć momentami dość chłodna – zaczęła się na dobre. Dla wielu z nas cieplejsze miesiące oznaczają wybudzenie się z zimowego letargu. Niestety dla osób cierpiących na alergię, wiosna wiąże się ze zwiększonym występowaniem alergenów w powietrzu. Znaczenie mają nie tylko pyłki roślin, które silnie uczulają, ale również ogólny spadek jakości otaczającego nas powietrza. Zanieczyszczenia przemysłowe, spaliny emitowane przez samochody czy smog mają niebagatelny wpływ na stan naszego zdrowia. Skoro na zewnątrz czyhają na nas same powietrzne niebezpieczeństwa, to może należy zabarykadować się w domu?
Czy powietrze w naszych domach jest bezpieczne?
Niestety, ale analiza powietrza w naszych domach nie napawa optymizmem. Przez ostatnie lata odnotowuje się tendencję do tworzenia coraz szczelniejszych domów. Takie działanie jest ściśle połączone z ciągłymi próbami zmniejszania kosztów ogrzewania i minimalizowania utraty ciepła z budynku. Jednak skutki zastosowania zbyt szczelnej stolarki okiennej potrafią być poważniejsze niż podejrzewamy…
Powietrze w naszym domu to mieszanka wielu substancji chemicznych. Niemalże każdy przedmiot znajdujący się w bliskiej nam przestrzeni – meble, farby, materiały, z których skonstruowany jest budynek – emitują do powietrza substancje, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców. Nie zapominajmy o wpływie środków chemicznych używanych do czyszczenia. Poza tym, że pomagają nam utrzymać dom w czystości, działają drażniąco na skórę i drogi oddechowe. Nie zapominajmy też o parze wodnej – wytwarzamy jej spore ilości przy oddychaniu, praniu, czy gotowaniu. Nagromadzona para wodna nadmiernie zwiększa wilgotność w pomieszczeniach, a to zaś przyspiesza rozwój grzybów, pleśni i roztoczy – czyli groźnych alergenów. Zwiększona wilgotność ma negatywne skutki nie tylko dla mieszkańców, ale i dla samej konstrukcji budynku – powoduje zagrzybienie ścian i korodowanie zawilgotniałych elementów. Co zatem zrobić, aby poprawić jakość powietrza w budynkach mieszkalnych?
Systemy wentylacyjne na ratunek alergikom
Stan powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i komfort życia. Bardzo istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza. Jak już wspomnieliśmy, nadmiar pary wodnej w domowym powietrzu jest bardzo szkodliwy zarówno dla nas, jak i dla konstrukcji budynku mieszkalnego. Odpowiednia wentylacja jest rozwiązaniem problemu, z pewnością będzie korzystna zarówno dla mieszkańców, jak i samej konstrukcji budynku. Ważne jest utrzymanie równowagi – w pomieszczeniach nie może być za ciepło, za sucho lub zbyt wilgotno. Przesuszenie powietrza spowodowane niewłaściwą wentylacją, może powodować przesuszenie śluzówek nosa i podrażnienie oczu.
Jak zatem pogodzić odpowiednią wentylację i stały napływ świeżego powietrza z ochroną przed alergenami? Rozwiązaniem jest zainstalowanie rekuperacji w domu. Wentylacja mechaniczna przez cały czas dostarcza do wnętrza budynku świeże powietrze. Czym różni się ta metoda od wentylacji grawitacyjnej lub od tradycyjnego otwierania okien? Nawiewane powietrze zanim dostanie się do pomieszczeń zostaje przepuszczone przez filtry klasy G3, które oczyszczają je z wszelkich pyłów i zanieczyszczeń negatywnie wpływających na samopoczucie i zdrowie alergików. Aby mieć pewność, że powietrze jest pozbawione alergenów w stu procentach, warto wybrać specjalistyczne filtry klasy F7 lub F8. Jednak należy mieć na uwadze, aby filtry były regularnie czyszczone i wymieniane.
Rekuperacja w domu pomaga czy szkodzi?
Niejednokrotnie można spotkać się z obiegową opinią, że zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej nie pomaga, a wręcz szkodzi osobom cierpiącymi na alergię. Jest to mit, który z łatwością można obalić. Oczywiście, istnieje prawdopodobieństwo, że nieprawidłowo wykonana (źle uszczelniona) i eksploatowana rekuperacja (brak systematycznego wymieniania filtrów) może stać się źródłem alergenów i miejscem rozwoju bakterii. Dlatego już na etapie wykonywania systemu wentylacji warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania technologiczne i specjalistów, którzy wykonają montaż w precyzyjny sposób. Szczególnie polecane do domów alergików są nowoczesne instalacje, pokryte powłoką antybakteryjną, która zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.
System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej to doskonałe rozwiązanie do domów zamieszkałych przez osoby cierpiące na alergię. Pełna kontrola nad procesem wymiany powietrza pozwala uniknąć zbyt wysokiej wilgotności powietrza, jak i nadmiernego przesuszenia. Odpowiednio wykonana i serwisowana dostarcza domownikom świeże powietrze przez całą dobę. Jednak najważniejszą zaletą rekuperacji z punktu widzenia alergika, jest filtracja powietrza i usuwanie z niego alergenów. To pozwala zmniejszyć uporczywe objawy z jakimi borykają się alergicy każdego dnia i podnieść komfort życia.