Jak już wspominaliśmy w poprzednich wpisach na naszym blogu, wentylacja budynków odgrywa kluczową rolę. Dobrze wietrzone mury zapewniają komfortowe życie mieszkańcom i dobry stan techniczny budynku. Każdego dnia podczas normalnego użytkowania budynku, powietrze „wzbogacane” jest o parę wodną, dwutlenek węgla, kurz, alergeny oraz zapachy (nie zawsze przyjemne). Dzięki rekuperacji powietrze jest systematycznie oczyszczane bez utraty ciepła. Jednak czy każdy może pozwolić sobie na ten nowoczesny system wentylacji? System rekuperacji zazwyczaj rekomendowany jest do budynków wolnostojących. Czy w związku z tym lokatorzy mieszkań w bloku nie mają szans na świeże powietrze?
Problemy z wentylacją w mieszkaniach
Najczęściej spotykanym problemem w mieszkaniach w blokach jest niedostateczny przepływ powietrza. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedoskonała konstrukcja architektoniczna budynku, a czasem źle działającej wentylacji winni są sami lokatorzy. Zasłanianie kratek wentylacyjnych, uszczelnianie okien, likwidowanie otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienek, a także instalowanie szczelnych okien pozbawionych systemu wentylacji – to częste praktyki stosowane przez właścicieli mieszkań. Takie praktyki mają zabezpieczyć przed wychładzaniem mieszkań, przeciągami, czy też przedostawaniem się do naszych domów nieprzyjemnych zapachów pochodzących od sąsiadów. Niestety jest to też skuteczny sposób na stworzenie szczelnego kokonu i idealnych warunków dla rozwoju bakterii i alergenów.
Rekuperacja w bloku mieszkalnym
Mimo, że system rekuperacji zyskał już sporą popularność w Polsce, to o możliwości zastosowanie tego rozwiązania w mieszkaniach w bloku słyszało jeszcze niewiele osób. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie by założyć rekuperację w mieszkaniu. Niezależnie od tego czy blok jest jeszcze w stanie deweloperskim, czy ma już swoje lata.
Zanim przystąpicie do realizacji inwestycji, konieczne jest uzyskanie zgody zarządcy – Wspólnoty Mieszkaniowej lub Spółdzielni na umieszczenie kratek czerpni i wyrzutni na zewnętrznej ścianie budynku. Po uzyskaniu zezwolenia można przystąpić do wyboru jednostki wentylacyjnej. Dobierając rekuperator do mieszkania, można pozwolić sobie na model o mniejszej wydajności, niż te stosowane w domach. Należy pamiętać, że centrala wentylacyjna potrzebuje zasilania 230 V. Powinna być umieszczona w centralnym punkcie lokalu – najczęściej jest nim łazienka. To znacznie ułatwia poprowadzenie przewodów nawiewnych do pozostałych pomieszczeń. Trzeba mieć też na uwadze, że potrzebne będzie odprowadzenie skroplin z centrali wentylacyjnej. W tej kwestii bywają wyjątki – istnieją pewne konstrukcje nie wymagające odprowadzenia skroplin (np. centrale z wymiennikami obrotowymi).
Kratki nawiewne i wyciągowe powinny być rozmieszczone równomiernie w całym mieszkaniu. W każdym pomieszczeniu powinna znajdować się co najmniej jedna kratka. Również sposób ulokowania kratek w pokoju nie może być przypadkowy. Dla lepszego działania systemu rekuperacji, kratki powinny być ulokowane bliżej okien niż drzwi. Planując instalację systemu rekuperacji, trzeba wziąć pod uwagę, że na zabudowę kanałów należy przeznaczyć około 9 cm przestrzeni. W celu ukrycia kanałów stosuje się zabudowy z płyt g-k. Inną opcją jest zastosowanie kształtek styropianowych, wykorzystywanych również w instalacjach wentylacyjnych, np. kształtki Berluf OMEGA. Kształtki te umieszcza się na styku ściany z sufitem, łatwo je wkomponować w przestrzeń pomieszczenia.
Doskonałym miejscem dla czerpni świeżego powietrza będzie ściana od strony balkonu. Ułatwi to nie tylko montaż, ale i późniejsze prace konserwacyjne. Kratka czerpni jest niewielkich rozmiarów, jest prawie niezauważalna i nie będzie psuć walorów estetycznych budynków.
Zalety rekuperacji w mieszkaniu
Główną zaletą systemu rekuperacji w mieszkaniu jest oczywiście stały dopływ świeżego powietrza i to bez konieczności otwierania okien. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w mieszkaniach lub apartamentach znajdujących się w centrum miasta, gdzie panuje wzmożony ruch samochodowy, hałas, a w powietrzu unosi się sporo zanieczyszczeń. Dzięki rekuperacji do mieszkania trafia oczyszczone powietrze, pozbawione alergenów czy spalin.
Rekuperacja w mieszkaniu to także oszczędność dla mieszkańców. Koszt instalacji wynosi około 8 – 10 tysięcy złotych przy powierzchni mieszkania 40-50 m2. Jednak inwestycja ta zwróci się, znacznie zmniejszając opłaty za ogrzewanie.