Dom dla większości z nas jest miejscem, w którym możemy poczuć się w pełni bezpieczne. Jednak czy dbając o dobro najbliższych nam osób, pamiętamy o odpowiedniej wentylacji w naszym domu? Nasza firma od wielu lat specjalizuje się w wykonywaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Działamy kompleksowo – wybierając ofertę Centrum Rekuperacji, możesz mieć pewność, że inwestycja zostanie doskonale przeprowadzona. Mamy wieloletnie doświadczenie w montażu rekuperacji, dlatego możemy doradzić Ci najlepsze rozwiązanie z zakresu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Montaż rekuperacji poprzedzamy audytem termowizyjnym, analizujemy specyfikę budynku i możliwości techniczne. Na tej podstawie wykonujemy projekt instalacji rekuperacji, który zapewni jej bezawaryjne działanie. Następnie nasi specjaliści przeprowadzają montaż elementów rekuperacji — wybierane jest najlepsze miejsce na rekuperator, a także w odpowiednie sposób zostają rozmieszczone kanały wentylacyjne, anemostaty, czerpni, wyrzutnie i… gotowe. Po montażu rekuperacji praktycznie od razu możesz cieszyć się jej zaletami — a jest ich niemało!
Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację w domu?
Coraz więcej mówi się na temat jakości powietrza, jakim oddychamy. Ma ono kluczowy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważne jest nie tylko powietrze, którym oddychamy na zewnątrz — choć przez nagłaśnianie informacji na temat smogu i stanu powietrza w Polsce, głównie na jakości powietrza poza budynkami skoncentrowana jest nasza uwaga. Tymczasem w naszych domach może czaić się realne zagrożenie, które ma wpływ na samopoczucie, a także zdrowie mieszkańców. WHO określiła takie zjawisko Syndromem Chorego Budynku — to zbiór różnego rodzaju dolegliwości, które zaobserwowano u użytkowników budynków, w których brakowało odpowiedniej wentylacji. Mieszkańcy uskarżali się na nieustające uczucie zmęczenia, bóle głowy, zawroty głowy, problemy z układem oddechowym, a także dolegliwości związane z alergią, astmą alergiczną. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak wystarczająco dobrze działającej wentylacji. Przez brak systematycznej wymiany powietrza wewnątrz budynków gromadzą się niebezpieczne substancje emitowane przez elementy wyposażenia budynku (farby, kleje), a także sprzęty elektroniczne.
Nic dziwnego, że rola wentylacji jest coraz częściej podkreślana, a jej obecność w budynku regulują przepisy budowlane. Jednak wciąż zwykle realizowana jest w bardzo podstawowej wersji. Najczęściej spotykaną postacią wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie wykorzystuje naturalną cyrkulację powietrza. Może ona być realizowana dzięki kanałom wentylacyjnym, a także otworom w stolarce okiennej, czy drzwiach, a także otwieranie okna. Trzeba jednak pamiętać, że choć jesteśmy przyzwyczajeni do takiego typu wentylacji (nic dziwnego, przez długie lata dominowała w budownictwie), to rozwiązanie to ma bardzo wiele wad. Uwidaczniają się one przede wszystkim w okresie grzewczym, kiedy jakość powietrza na zewnątrz drastycznie spada. Otwierając okno zapraszamy do wnętrza swojego domu smog wraz ze wszystkimi szkodliwymi substancjami w nim zawartymi (pyły zawieszone, benzopiren, tlenki węgla itd.). Teoretycznie można zamknąć szczelnie okna – ale wówczas nie zapewnimy wymiany zużytego powietrza z wewnątrz, w którym obecny jest dwutlenek węgla, wcześniej wspomniane substancje wydzielane przez różne sprzęty. W tej sytuacji jest tylko jedno dobre rozwiązanie: zmiana instalacji wentylacyjnej na nowoczesną rekuperację.
Jakie zalety ma rekuperacja?
Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesne oblicze instalacji wentylacyjnej. Nie wykorzystuje ona kanałów z wentylacji grawitacyjnej – powietrze transportowane jest do wszystkich pomieszczeń w domu za pomocą specjalnych kanałów flex. W Centrum Rekuperacji dobieramy najlepszej jakości kanały wentylacyjne o odpowiedniej średnicy, co zapewnia cichą i wydajną pracę instalacji. W pomieszczeniach domu rozmieszczone są kratki czerpni i wyrzutni, które mają za zadanie dostarczać świeże i odprowadzać zużyte powietrze. Serce tej instalacji stanowi rekuperator. Niezwykle ważny jest także wymiennik ciepła, w który wyposażony jest rekuperator. To właśnie dzięki niemu możliwe jest odzyskanie ciepła z zużytego powietrza i przekazanie go powietrzu pobieranemu z zewnątrz. Umożliwia to znaczną oszczędność kosztów ogrzewania w sezonie zimowym. Podczas wymiany powietrza na świeże nie trzeba za każdym razem go ogrzewać, ale jednocześnie możemy oddychać powietrzem doskonałej jakości.
Zapytacie dlaczego powietrze dostarczane do domu przez rekuperację jest lepsze niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej? Rekuperator poza wymiennikiem ciepła wyposażony jest w zestaw specjalistycznych filtrów, które skutecznie oczyszczają powietrze ze wszelkich zanieczyszczeń, kurzu, alergenów i innych szkodliwych substancji, a nawet pyłów zawieszonych. Takie rozwiązanie sprawia, że otrzymujemy niezwykle czyste powietrze, dobre dla naszego zdrowia.
Instalacja rekuperacji wyposażona jest w innowacyjne rozwiązania, dlatego jej używanie nie tylko przynosi wiele korzyści, ale także jest po prostu wygodne. Na co dzień praktycznie nie musisz myśleć o konieczności obsługi rekuperacji – odpowiednie czujniki rozmieszczone w domu i system sterowania umożliwiają pełną automatyzację urządzenia. Rekuperator na podstawie danych odebranych z czujnika może dostosować efektywność swojej pracy, np. zwiększając jej intensywność w momencie gdy w pomieszczeniu przebywa więcej osób niż zwykle. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest funkcja ustawienia harmonogramu, dzięki któremu możemy zaplanować działanie na oszczędnym trybie w czasie gdy znajdujemy się poza domem lub w nocy.
Kiedy warto zdecydować się na montaż rekuperacji?
Wentylacja to obowiązkowy element każdego budynku i wykonuje się ją na początkowym stadium budowy. Jeżeli zatem rozważasz montaż rekuperacji, najlepiej zdecydować się na nią już w momencie wykonywania projektu domu. Wówczas można odpowiednio rozmieścić kanały wentylacyjne, wygospodarować najlepszą przestrzeń na rekuperator, a co najważniejsze – uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przebudową instalacji wentylacyjnej. Co ważne, decydując się na rekuperację na tak wczesnym etapie możesz także zadbać o odpowiednią termoizolację budynku, a także uszczelnienie, co zwiększa efektywność urządzeń. Jeżeli więc planujesz lub właśnie rozpoczynasz budowę domu, zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą techniczno-handlowym, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie do Twojego domu.
Chcesz poprawić komfort życia w swoim domu? W Centrum Rekuperacji oferujemy również montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w istniejących już budynkach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wykonujemy instalacje nowoczesnej wentylacji w praktycznie każdym rodzaju budynku.
Rekuperacja Olsztyn — Centrum Rekuperacji
Chcesz wprowadzić do swojego domu więcej świeżego powietrza? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja – jest najlepszym obecnie rozwiązaniem. Cicha praca, funkcja oczyszczania powietrza, oszczędność kosztów ogrzewania – te cechy sprawiają, że rekuperacja cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców woj. warmińsko mazurskiego, a także pozostałych rejonów kraju.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rekuperacji? Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą techniczno-handlowym działającym na terenie Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego:
Łukasz Odziemski
tel.: 512 544 515
e-mail: l.odziemski@centrumrekuperacji.pl
Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem z zakresu instalacji wentylacyjnych. Dzięki najnowszej wiedzy, wielu zrealizowanych instalacjach na terenie całej Polski i nowoczesnym narzędziom możesz mieć pewność, że wykonana przez nas rekuperacja będzie solidna o posłuży przez wiele lat. W ramach oferowanych przez nas usług wykonujemy także przeglądy serwisowe rekuperacji, obejmujące zaawansowaną diagnostykę, kontrolę działania poszczególnych elementów i wymianę filtrów. Zapewniamy opiekę serwisową przez cały okres trwania gwarancji.